Dej pozor na svá přání, mohla by se vyplnit.

 
 

    

Kraslice 

Kraslice Kraslice

Kraslice vytvořené technikou decoupage. Materiál: plochý štětec, nůžky, Dispercol, ubrousek. Vyfouklé vajíčko dobře odmastíme ve vodě s Jarem a usušíme. Z ubrousku vystřihneme motiv, kterým chceme vajíčko ozdobit. Odstraníme dvě spodní vrstvy ubrousku. Vajíčko natřeme Dispercolem a květinový motiv pomocí mokrého štětce na vajíčko přichytíme. Po zaschnutí celý obrázek ještě jednou ptřetřeme lepidlem, případně bezbarvým lakem. Kraslici navlečme na stužku.

    

    Velikonoční kraslice

Velikonoční kraslice Velikonoční kraslice

    Velikonoce, krásné jarní svátky, máme neodmyslitelně spojené s malovaným vajíčkem. Zajímavé jsou nejen tradiční české techniky, ale i současné způsoby zdobení vajec. Klasická kraslice je z vyfouklého, nejlépe bílého vajíčka. Skořápka musí být před vlastní tvorbou umytá, odmaštěná a suchá.

Jednou ze starých českých technik je vosková batika. A to buď pomocí špendlíku připevněného na dřívku nebo pomocí „stužky“.

  ........................................................

   Batika pomocí špendlíku

Velikonoční kraslice Velikonoční kraslice

    Špendlík připevníme na dřívko nebo konec dřevěné tužky a jeho hlavičku namáčíme do horkého včelího vosku. Vzor tvoříme z teček a kapiček na bílém vejci. Po dokončení vajíčko namočíme do studené barvy na vejce. Po obarvení a zaschnutí nahříváme kraslici nad plamenem a hadříkem stíráme vosk. Vznikne nám tím barevné vajíčko s bílým vzorem.

Chceme-li mít vajíčko vícebarevné malujeme voskem nejprve ty části vzoru, které mají zůstat bílé. Skořápku potom obarvíme ve světlejší barvě (žlutá, oranžová) a dále pokračujeme v malbě voskem. Vzniklý vzor nyní bude žlutý (oranžový). Proces opakujeme, dokud není vzor celý. Postupujeme od nejsvětlejších barev k tmavším. Ideální je použít tři barvy. Na závěr odstraníme vosk.

.................................................

     Batika pomocí stužky

Velikonoční kraslice Velikonoční kraslice

    Stužka je dřívko na konci rozříznuté, do kterého je vložena úzká kovová trubička. Tu namáčíme do horkého vosku a malujeme. Na rozdíl od špendlíku, trubička vytvoří stejnoměrnou čáru. Dále pracujeme stejně jako u batiky špendlíkem. Kreslíme nejdříve bílý vzor, poté použijeme žlutou a na konec červenou barvu. Vždy mezi barvením pokračujeme ve zdobení voskem. Na závěr vybarvíme štětcen černé plochy tuší a odstraníme vosk.

 ........................................................   
    Velikonoční vajíčka
Velikonoční vajíčka Velikonoční vajíčka

Materiál: vejce, voskovky, tužka nebo špejle, špendlík s kovovou hlavičkou. Vajíčko odmastíme ve vodě s Jarem a necháme uschnout. Voskovky rozehřejeme v kovové misce. Do špejle nebo tužky zapíchneme špendlík, který namáčíme v roztavené voskovce a vytváříme s ním tečky na skořápce. Hotové vajíčko navlékneme na stužku.

 
 .........................................................
    Patchworková vajíčka
Patchworková vajíčkaPatchworková vajíčka 

    Vejce jsou jistě neodmyslitelným symbolem Velikonoc, jara, nového života. V křesťanství je vejce považováno za symbol vzkříšeného Krista. V pohanských jarních slavnostechtech hrálo roli symbolu plodnosti. Prastaré tradice se tak spojují v jedno. Symbol zůstane symbolem i když k výzdobě našeho domova nepoužijeme pravá vejce, ale vytvoříme vlastní, pomocí polystyrenu a zbytků látek. Patchwork bývá složitá a pracná metoda, my Vám však ukážeme techniku rychlou, snadnou a velice efektní. Nikoho nenapadne, že jste nepoužili jehlu ani nit.

Patchworková vajíčka
1 .Materiál: polystyrenová vejce (můžete koupit v květinářství), zbytky látek, nůžky, ostrý řezák, tužku, nůž s kulatou špičkou, stužky na dozdobení.
Patchworková vajíčka
2 .Nejprve si udělejte návrhy vzorů a vyberte vhodné barevné kombinace látek. Tužkou překreslete zamýšlený vzor na vejce.

Patchworková vajíčka
3 .Linie vzoru prořízněte do hloubky asi 5mm. Řezák musí být opravdu ostrý, jinak se vám bude polystyren drobit.
Patchworková vajíčka
4 .Z látky si vystřihněte jednotlivé díly vzoru a to tak, že po stranách necháte okraj o šířce 1cm na záhyby. Látku přiložte na vajíčko a příborovým nožem zasuňte okraje dílu do zářezů. Rovnoměrně zasunujte ze všech stran tak dlouho. až bude látka napnutá, bez jakýchkoliv záhybů.

    Stejným způsobem pokračujte dál. Pokud se vám některý díl nepovede, nebo se vám nebude zdát výběr vzoru, bez obav látku z korpusu vytáhněte a postup opakujte s novým dílem.Důležitý je dostatečně hluboký zářez, aby látku udržel. Pokud jste vystříhly příliš velké okraje, raději je zkraťte, aby nevytvořily v záhybech boule, případně nevylomily kus polystyrenu. Naopak malé okraje látku na vejci neudrží, to raději udělejte nový díl. Pracujete s látkou, tak se nepokoušejte o opravy pomocí lepidla. Povrch by v místě lepení byl zatvrdlý a změnil by barvu. Hotová vejce ovažte mašlemi a položte na stůl, nebo zavěste do prostoru. Stejným způsobem můžete vytvořit věnce, srdíčka nebo patchworková zvířátka.

Kontakt

Radka

susi.susi@centrum.cz

ICQ: 359-209-854

Vyhledávání

 https://www.cestykesvetlu.cz/kosmoobrazy/index.html 

 

Moon-01-june.gif (24728 bytes)

    Existuje sjednocené pole energií, naprosto vyvážené, stojící ve střídavém vztahu samo se sebou.
Pole čisté inteligence, které samo ze sebe zrozuje všechny síly a veškerou materii universa, to znamená veškerou hmotu vesmíru, a tím tvoří samotný základ veškerého bytí. 
(Definice Boha podle kvantové fyziky)

 

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode