„No tak máte nízký tlak. Choďte běhat a občas si dejte panáka. Buďte ráda, že ho nemáte vysoký,“ uzavřel před lety debatu o mém stavu praktický lékař u nás na vesnici. Po tom, co jsem po ránu omdlela, při pádu se uhodila do hlavy, na pár minut přestala vidět, způsobila hysterii v celé rodině a následně strávila dva dny v nemocnici na všech možných vyšetřeních (kde mi nic jiného nezjistili), mě tenhle výsledek zrovna nepotěšil. Od rodičů jsem dostala elektronický měřič tlaku, naučila se znát a předvídat výkyvy svého tlaku, změnila životosprávu (omezila pařby, začala pravidelně spát, jíst a víc se hýbat a chodit ven) a postupně se omdlévání omezilo na minimum. Možná to taky jen odeznělo s věkem – skupinou s největším výskytem problémů způsobených nízkým tlakem jsou právě mladé dívky.

    Co se to děje?

    Při nízkém tlaku neboli hypotenzi klesají hodnoty krevního tlaku pod 115/75 mmHg. Častěji se objevuje u žen, hlavně mladších a hubených. K nežádoucímu snížení tlaku může dojít i během těhotenství. Provázejí ho závratě, únava a malátnost. Při náhlých změnách pohybu může dojít k rychlému poklesu tlaku a následným mdlobám. Nebezpečné jsou situace, kdy kolísání tlaku doprovází srdeční arytmie. Důsledkem nízkého tlaku jsou studené ruce a nohy, bledost, ale taky snížená soustředěnost a nižší pracovní výkonnost. Kolapsové stavy jsou způsobeny špatným prokrvením těla, a tedy nedostatkem krve s potřebným kyslíkem v mozku. Příčiny nejsou příliš jasné, vedle vrozených předpokladů může tlak ovlivňovat štítná žláza nebo nemoci jako například cukrovka. Často za tím ale není žádná nemoc, prostě jen máme nízký tlak. Není to život ohrožující stav (pokud si při omdlení nezpůsobíme úraz), ale znepříjemňuje ho. Oproti vysokému tlaku, na který se užívají léky, se nízký obvykle neléčí. Můžeme se ho ale sami pokusit ovlivnit. Co pomůže?

    Sport
    Pravidelný pohyb pomáhá, zlepšuje dýchání a krevní oběh. Vhodné jsou vytrvalostní sporty (běh, jízda na kole, běh na lyžích), aerobik, posilování.Pomůže i pravidelná rychlá chůze.  Dobrý vliv mají cviky z gymnastiky a jógy. Mnohé tělesné funkce se dají zlepšit pravidelným plaváním nebo vodní gymnastikou. Proti malátnosti se dá bojovat taky otužováním.

    Jídlo
    Dodržujte pitný režim, nehladovte, ale ani se nepřejídejte. Když si nacpete žaludek, spotřebuje se hodně energie na trávení, víc se prokrví trávicí ústrojí a krev může chybět v mozku. Mozek nemůže dobře pracovat ani při hladu, kdy je oslabené celé tělo a k omdlení už je pak blízko. Ideální je tedy jíst menší porce, ale často, po celý den a rozhodně nevynechávat snídaně.
    ■ Sůl ve větší míře sice není zdravá, ale zvyšuje krevní tlak, a proto by hypotonici měli víc solit.
    ■ Česnek má prokazatelné zdravotní účinky téměř na všechno a taky na tlak. Obecně optimalizuje tělesný stav, vyrovnává tlak, hypotenikům tlak zvyšuje, těm s vysokým ho zase snižuje na průměrné hodnoty.
    ■ Zázvor je zázrakem východní medicíny, pomáhá při mnoha obtížích (hlavně při nevolnostech a nachlazení). Stejně jako česnek vyrovnává tlak. Konzumujte ho ve formě čaje.
    ■ Lékořice se má dle čínské medicíny užívat buď v čaji, nebo jako bonbony.
    ■ Ječmen: přípravky z mladého ječmene koupíte v lékárnách nebo si zkuste sami udělat ječnou kaši. Umelte dvě lžíce ječných zrn, přidejte dvě lžíce vody, směs přikryjte a nechte šest až osm hodin odstát. Aby vám kaše chutnala, oslaďte si ji třeba ovocem.
    ■ Rozmarýna zlepšuje prokrvení těla. Pro zvýšení krevního tlaku se z ní připravuje podle babského receptu rozmarýnové víno. Nechte 75 g listů osm dní macerovat v litru bílého vína, pak sceďte. Pijte ráno malý panák.
    ■ Kofein v podobě kávy, koly nebo kofeinových tablet (k dostání v lékárně) je spolehlivým a rychlým zvedačem tlaku. Je ale vhodný jen pro odstranění momentální slabosti, dlouhodobě problémy nevyřeší. Nadměrné pití kávy nebo slazené koly pak může vést k opačnému problému – vysokému tlaku – a to už je horší.
    ■ Alkohol působí stejně jako kofein. Doporučují se ale malé dávky, panák po ránu nebo při náhlé slabosti. Časté a silné pití alkoholu naopak způsobuje výkyvy tlaku (a řadu dalších zdravotních problémů).

    Životní styl
    Zdravý a vyrovnaný životní styl je základ, veškeré extrémy jsou na škodu. Je dobré se vyhýbat kouření.
    ■ Dopřejte si pravidelný spánek. Během spánku se může stát, že se tlak zvýší, a při rychlém vstávání z postele může nastat náhlý pokles tlaku a dostaví se závratě. Proto neskákejte z postele jako mraveneček, ale důkladně se před tím protáhněte – natahujte všechny končetiny, zvedejte ruce nad sebe a chňapejte do vzduchu, jako byste chtěli trhat jablka z imaginárního stromu nad vámi. Zhluboka při tom dýchejte. Během pár minut protáhnete a uvolníte tělo.
    ■ Ranní sprcha, střídavě studenou a teplou vodou, podpoří krevní oběh. Při sprchování si masírujte tělo kartáčem nebo žínkou. S masáží začínejte od nohou (lýtek).
    ■ Jestli tomu nebrání váš zdravotní stav, choďte do sauny. Prokrvení nohou podporuje chození naboso. Příznivý obecně je pobyt v přírodě a fyzická práce. Ideální je to spojit, není nic lepšího než práce na zahrádce.

    Akutní pomoc
    Máte mžitky před očima, cítíte slabost a obáváte se, že půjdete každou chvíli k zemi? Je potřeba dokrvit mozek. Sedněte si nebo lehněte a zvedněte nohy. Nabuďte organismus: napijte se kávy, koly nebo slazeného čaje, i panáka si můžete dát. Pokud vám situace nedovolí se natáhnout, přidřepněte nebo aspoň zkřižte nohy, tlak by se měl o něco zvednout.